Jak działa rozbijanie kosztów transportu w poszczególnych systemach ERP ?
O co chodzi z rozbijaniem kosztów transportu na różne stawki VAT?
- Każdy przedsiębiorca, który sprzedaje produkty lub usługi ma obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowy z tzw. podatku VAT. Informacja o podatku od dostawy i transportu towaru powinna być zamieszczona na każdej fakturze wysyłanej do kupującego. Problem pojawia się jednak, gdy na fakturze widnieją różne stawki podatkowe.
Co wlicza się do podstawy opodatkowania dostawy towarów?
- Dostawa towarów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest postrzegana jako całość świadczenia pobieranego od konsumenta. W konsekwencji do podstawy opodatkowania wlicza się nie tylko cenę produktu, ale także wartość innych kosztów poniesionych przez kupującego, w tym kosztów dostawy towaru.
Powyższy obowiązek został wyartykułowany w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że podstawą opodatkowania jest to wszystko, co można uznać za zapłatę za sprzedaż produktu lub usługi. Natomiast art 29a ust. 6 pkt 2 dodatkowo uszczegóławia, że podstawa opodatkowania obejmuje również koszty dodatkowe - transportu, opakowania, ubezpieczenie, prowizje, które nabywca uiszcza na rzecz sprzedawcy.
Co, gdy towary mają różne stawki VAT?
Jeśli faktura obejmuje dostawę towarów objętą różnymi stawkami podatkowymi, transportu nie można rozliczyć w ramach jednego świadczenia. W takich sytuacjach koszty transportu towarów należy doliczyć proporcjonalnie do wartości poszczególnych pozycji na fakturze. Wówczas do transportu stosuje się taką samą stawkę opodatkowania, jak do towaru, z którym transport jest związany.
Automatyczne rozkładanie kosztów transportu
Wtyczka PRZESYŁANIE ZAMÓWIEŃ Z BASELINKER zawiera funkcję, która automatycznie rozdziela koszty transportu na różne stawki VAT pomiędzy różne towary.
Funkcja znajduje się w punkcie Jak chcesz przetwarzać koszty transportu?
- Optima:
- Wapro/Nexo:
- Oraz w Subiekt GT w punkcie 23. Jak chcesz przetwarzać stawki VAT produktów?:
Dzięki temu każda pozycja na fakturze ma przyporządkowaną wartość kosztów transportu, proporcjonalną do ceny produktu. Integracja rozdziela koszty całkowicie bez udziału osób trzecich, dlatego minimalizuje ryzyko błędnego przyporządkowania kosztów transportu.
Gdy towary mają różne stawki VAT, koszty transportu mogą być naliczane na różne sposoby, w zależności od polityki firmy i przepisów podatkowych w danym kraju. Oto przykład, jak mogą wyglądać koszty transportu w przypadku towarów o różnych stawkach VAT:
Załóżmy, że firma A sprzedaje dwa rodzaje towarów:
Towar A, który podlega stawce VAT 23%
Towar B, który podlega stawce VAT 8%
Firma A zdecydowała się obliczać koszty transportu w oparciu o wartość towarów. W tym przypadku, koszty transportu będą naliczane oddzielnie dla każdego towaru, uwzględniając jego wartość i stawkę VAT.
Przykład:
Towar A o wartości 1000 zł: 1000 zł * 23% VAT = 230 zł
Towar B o wartości 500 zł: 500 zł * 8% VAT = 40 zł
Następnie, firma A obliczy koszty transportu dla każdego towaru na podstawie wartości netto (bez VAT) i dodaje te koszty do wartości brutto (z VAT).
Przykład:
Koszty transportu dla towaru A wynoszą 50 zł
Koszty transportu dla towaru B wynoszą 30 zł
Wartość całkowita dla towaru A:
Wartość netto: 1000 zł
VAT: 230 zł
Koszty transportu: 50 zł
Wartość brutto (z VAT i kosztami transportu): 1280 zł
Wartość całkowita dla towaru B:
Wartość netto: 500 zł
VAT: 40 zł
Koszty transportu: 30 zł
Wartość brutto (z VAT i kosztami transportu): 570 zł
Jak działa to w naszej integracji?
Kluczowym punktem jest tabela mapowania transportów.
Jeżeli na zamówieniu w BaseLinkerze będziemy mieć przykładowo trzy pozycje i każda na inny VAT (23,8,5%) i ustawimy rozbijanie stawki VAT na transport i tabele przetwarzania produktów jako mapowanie VAT po tabeli - na zamówieniu wpadnie nam 6 pozycji, 3 towary i 3 usługi transportu z odpowiadającą stawką VAT do produktu.
(przykład z BLK_CAI_COM_ORD_OPT)